Międzypokoleniowe Centrum Aktywności
Miło nam poinformować, że Fundacja CONCORDIA Szczecin otrzymała dofinansowanie w kwocie 161 220,00 zł w ramach Programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025 – edycja 2024 na realizację projektu Międzypokoleniowe Centrum Aktywności, nr wniosku 8349 Projekt realizowany jest w ramach Priorytetu IV – Przygotowanie do starości.
Główne kierunki działania, przewidziane w projekcie mają za zadanie zwiększenie aktywności seniorów i większą ich ochronę, poprzez następujące działania:
- Bezpieczeństwo seniorów – podejmowane działania obejmują poradnictwo ekonomiczne, w tym praw konsumenta oraz prawne dla zagrożonych seniorów. Ponadto 3 szkolenia w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Szczecińskiego – z zakresu prawa finansowego (pożyczki, umowy), prawa samorządowego (organy właściwe do rozpoznawania, skargi, wnioski, pisanie pism) oraz prawa ubezpieczeń społecznych (prawa i obowiązki). W odpowiedzi na dostrzegany problem związany z bezpieczeństwem ruchu drogowego (coraz więcej wypadków w regionie, w tym kończących się kalectwem lub śmiercią), odbędzie się minimum jedno spotkanie z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej w Szczecinie obejmujące zagadnienia ruchu drogowego.
- „Pamiętamy o seniorach”. Działanie to ma na celu podzielenie się z odbiorcami – wychowankami Ośrodka Kuratorskiego nr 1 przez aktywne osoby starsze (artyści, społecznicy, aktywni działacze i członkowie PZERil) doświadczeniami i „dobrymi wzorcami”. Przeprowadzenie z nimi spotkań z młodszym pokoleniom da możliwość zapoznania się z doświadczeniami tak lat minionych, jak i pokaże inny sposób postrzegania rzeczywistości, nakreślony doświadczeniem. Obecne młode pokolenia ich świat zna jedynie z książek, filmów czy poezji. Seniorom natomiast ukaże sposób postrzegania świata przez młodsze pokolenia, pozwoli im „wyjść z zapomnienia” i zwyczajnie porozmawiać.
- Poprawa wizerunku osób starszych jako grupy aktywnej. Między młodszym, a starszym pokoleniem obserwowalne są ograniczone kontakty ze względu na różnice pokoleniowe i różne formy spędzania czasu. Chcielibyśmy im pokazać walory każdego z pokoleń, ale też, że mają też wspólne płaszczyzny. Należy pokazać, iż nawet w trudnych czasach, można być aktywnym seniorem i działać wspólnie z młodszymi pokoleniami. W ramach poprawy wizerunku seniorów planujemy: przeprowadzenie 3 wywiadów z aktywnymi seniorami 60+, oraz wsparcie działań istniejącego przy PZERil kółka rowerowego poprzez organizację wspólnych z wychowankami Ośrodka Kuratorskiego wyjazdów rowerowych, zakończonych ogniskiem, przy którym będą mogli wymienić doświadczenia, rozmawiać przy gitarze. Pozwoli to pokazać seniora jako osobą aktywną, która realizuje swoje pasje bez względu na wiek. Będzie to również w zgodzie z zasadą, że chcieć to móc, co będzie pozytywnym przykładem dla młodszych pokoleń.
- Wsparcie działań z udziałem aktywnych seniorów, co jest uzupełnieniem i rozwinięciem punktu 3. Chcemy pokazać, iż w każdym wieku można być aktywną osobą, realizować swoje pasje i czerpać z tego radość. Każdy w różnym zakresie z uwagi na możliwości psychofizyczne, ale można. Będą to działania międzypokoleniowe prowadzone z udziałem aktywnych seniorów przy aktywnym udziale podopiecznych Ośrodka Kuratorskiego.