Wycieczka do Trójmiasta

projekt UE

W ramach projektu  współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej  „Edukacja nam niestraszna” realizowanego przez rok szkolny 2019/2020 w Szkole Podstawowej w Strachocinie odbywają się dodatkowe zajęcia rozwijające zainteresowania organizowane poza szkołą. W ramach pierwszych zajęć wyjazdowych, które odbyły się w dniach 20-22.11.2019 w  Gdańsku, uczniowie mieli możliwość skorzystania z wielu atrakcji rozwijających zainteresowania, w tym:

KRYPTONIM EXPERYMENT

Pokój zagadek. Zajęcia są oparte na fabule, w której uczniowie wcielają się w rolę rekrutów na Tajnych Agentów. Rozwiązując matematyczne zagadki, analizując mapy i zapiski w notatniku, otrzymują wskazówki prowadzące do kolejnych zadań. Na koniec uczestników czeka niespodzianka. Emocje sięgają zenitu! Czy to tylko zabawa? Absolutnie nie! Uczniowie poznają ciągi matematyczne, cechy podzielności liczb oraz rzymski system zapisywania liczb. Wykorzystają też zbudowany przez specjalistów EXPERYMENTU symmetrybox, by rozwiązać kolejne elementy zagadki. Podczas zajęć uczniowie: rozwiną umiejętności pracy zespołowej, dedukcji i abstrakcyjnego myślenia, tworzenia strategii rozwiązywania problemu, która wymaga łączenia wiedzy z różnych działów matematyki; wykształcą myślenie matematyczne oraz sprawne wykorzystywanie narzędzi matematyki w życiu codziennym.

WYSTAWA KIERUNEK ZDROWIE

Wystawa składa się z czterech stref tematycznych, które łączą to, co najważniejsze dla zachowania zdrowia dla podejmowania działań je zachowujących i ratujących. Jedną z nich jest strefa styl życia, której stanowiska w ciekawy i angażujący sposób zachęcą nas do podejmowania małych, ale niezmiernie ważnych kroków w naszym życiu – od umiarkowanej i częstej aktywności fizycznej po odpowiednie odżywianie się. Z kolei eksponaty połączone tematyką profilaktyki w różny, ale tak samo fascynujący sposób uwrażliwią młodszych i starszych gości na działania, które mogą podjąć w celu zapobiegania chorobom. Część wystawy została również poświęcona naszym emocjom i temu, jaki mają wpływ na nasze zdrowie oraz zachowaniu świetnego zdrowia umysłu. Nie bez znaczenia jest również strefa pierwszej pomocy, czyli zagadnienia, którego znajomość jest niezwykle ważna już od najmłodszych lat.

GALERIA HYDROŚWIAT

Stanowiska dostarczają odwiedzającym mnóstwo zabawy, a przy tym dają możliwość zdobycia wiedzy hydrologicznej. Na wystawie, wcielając się w rolę inżynierów, konstruując i wprawiając w ruch skomplikowane mechanizmy, poznajemy działanie śluzy, tamy, śruby Archimedesa, a nawet mamy szansę stworzyć ogromny wir wodny!

DRZEWO ŻYCIA

Punktem centralnym tej strefy jest Drzewo Życia – spektakularne stanowisko, które jednocześnie służy jako taras widokowy tej części przestrzeni wystawienniczej. Nasi goście  na własnej skórze doświadczą trzęsienia ziemi, a także sprawdzą, jak widzą zwierzęta. Bedzie można również stanąć w wirtualnym wyścigu z tymi wolniejszymi i tymi szybszymi zwierzętami. Nie zabraknie też stanowisk paleontologicznych i stref wypoczynku.

WYSTAWA NIEWIDOCZNE SIŁY

Wystawa udowadnia nam, że nie trzeba studiować wzorów i wykresów, aby lepiej zrozumieć dziedzinę nauki, jaką jest fizyka. Interaktywne stanowiska pozwalają przyswoić naszym gościom naturę dźwięku czy istotę elektryczności i magnetyzmu. Mają oni również okazję przekonać się, w jaki sposób prawa fizyki ułatwiają podniesienie samochodu jedną ręką lub wzmocnienie naszego uchwytu tak, aby bez trudu podnieść bardzo ciężki kamień.

WYSTAWA AKCJA CZŁOWIEK

Goście – odkrywcy poznają tu tajniki funkcjonowania ludzkiego organizmu. Interaktywne stanowiska odpowiedzą między innymi na pytania: jak jesteśmy zbudowani? Jak funkcjonują nasze zmysły i czy potrafią nas oszukać? Odwiedzający staną się małą krwinką w wielkim sercu, mogą także przeprowadzić wirtualną operację  i sprawdzić, jak będą wyglądać za 30 lat!

MASZYNA GOLDBERGA

Podejmij wyzwanie Rube Goldberga i po prostu rusz głową tak, by stworzyć jak najdłuższą i skomplikowaną maszynę. Dodając kolejne elementy poprowadź kulkę w taki sposób, aby droga jaką pokona była jak najbardziej efektowna. Zabawa przy nowym stanowisku jest nieszablonowym pomysłem na rodzinną i grupową integrację. Uczy nie tylko pracy zespołowej, ale również poprzez najprzyjemniejszą z metod – zabawę, wyłoni naturalnych liderów. Konstruując kolejne fantazyjne formy i kształty: prowadnice, tunele, zapadnie majsterkowicze będą musieli przewidywać zarówno najbliższe, jak i perspektywiczne efekty, dzięki czemu nauczą się planowania. Układ elementów maszyny będzie zależał od pomysłowości Małych i Dużych Inżynierów! A czym dokładnie jest maszyna Goldberga? Działa na zasadzie domina i wygląda zazwyczaj jak wielka plątanina rynien, kubeczków, linek z całą masą kulek czy piłek. Dopiero wprawienie w ruch kuleczki czy kostki inicjuje reakcję łańcuchową, a elementy maszyny układają się w logiczną całość. Chodzi o zbudowanie maksymalnie skomplikowanego i intrygującego toru dla kulki, która po drodze pokonuje dziesiątki przeszkód wymyślonych przez konstruktorów. Ogranicza ich tylko własna wyobraźnia. Wykonanie nawet najmniej skomplikowanej trasy na maszynie Goldberga, składającej się z kilku kroków, trwa czasem kilkanaście godzin, a nawet kilka dni i wymaga od twórcy wyjątkowej cierpliwości i kreatywności. Zazwyczaj pierwsze próby konstruktorów kończą się zbyt szybko i zniechęcają uczestników. Jednak potencjalny spektakularny efekt wart jest wysiłku.

Zdjęcia z zajęć dostępne pod adresem:

http://spstrachocin.superszkolna.pl/cms/52474/wycieczka_do_gdanska