Hejt i patostreaming

Hejt to zachowania polegające na negatywnych i agresywnych komentarzach w sieci lub wrogim odnoszeniu się do innych osób. Natomiast patostreaming to transmitowanie na żywo za pomocą, social mediów różnych patologicznych zachowań, np. namawianie osób nieporadnych do robienia rzeczy, które mają na celu je ośmieszyć.

Osoby starsze narażone są na hejt w sieci poprzez ubliżanie, obrażanie oraz negatywne komentarze pod ich adresem. Najważniejszym jest, aby nie reagować i nie wdawać się w dyskusje.

Warto pamiętać, aby nie przesyłać za pomocą komunikatorów, e-maili lub smsów treści ośmieszających, np. osoby starsze. Zdarza się, że czasami otrzymujemy śmieszne filmiki, gdzie ktoś kogoś wyzywa, obraża, bije itp. Przesyłanie ich dalej jest poniekąd pomaganiem autorowi takiego filmiku w zwiększaniu zasięgu dotarcia do innych osób z tym filmem.

Zapamiętaj !

Jeżeli zauważasz zachowania hejterskie w Internecie możesz to zgłosić administratorowi strony i zażądać usunięcia takich treści.

W przypadku, gdy treści takie naruszają godność, mają cechy pomówienia możesz złożyć skargę na Policję.

projekt „Centrum Aktywności Concordia+” dofinansowany  ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025 – edycja 2022.