Komunikatory i czaty – zagrożenia jakie płyną z obecności w sieci

Komunikator internetowy to narzędzie pozwalające komunikować się z innymi osobami przy użyciu technologii teleinformatycznych (telefon lub komputer). Komunikatory umożliwiają połączenia głosowe, przesyłanie komunikatów tekstowych lub graficznych (zdjęcia, filmy).

Istnieje wiele komunikatorów. Do najpopularniejszych w celu porozumiewania się z innymi należą: Signal , Telegram, Viber (komunikator głosowy do dzwonienia darmowego na świecie, czaty są tu zabezpieczane np. pinem), Messenger, WhatsApp, Line, Skype, czy Microsoft Teams.

Ważne jest, aby pamiętać, że to co piszemy lub wysyłamy w danym komunikatorze zostaje w sieci. Dlatego też dla bezpieczeństwa należy cyklicznie z forów i komunikatorów usuwać to, co się pisze lub wysyła. Niektóre komunikatory usuwają automatycznie wiadomości w określonym czasie. Także w sieci trzeba chronić swoją prywatność.

Jeżeli przy logowaniu lub instalowaniu program prosi nas o informacje, jakich my nie chcemy podać – np. data urodzenia, adres zamieszkania – to warto być czujnym, bo to są dane, które mogą trafić w obce ręce i mogą np. umożliwić wzięcie kredytów innym osobom.

Warto czytać także politykę prywatności i regulamin – mimo że, jest to najczęściej długi tekst i bywa trudny do przebrnięcia, to dobrze znać nasze prawa i obowiązki, komu nasze dane udostępniamy, kto je będzie przetwarzał i jaka jest procedura wycofania zgody na przetwarzanie danych.

W sieci trzeba mieć ograniczone zaufanie i NIE WOLNO:

  • podawać poufnych danych np. hasła, danych do logowania, itp.,
  • odpowiadać na podejrzane wiadomości np. od nieznajomych, ponieważ ktoś w ten sposób może chcieć się włamać do naszego komputera.

NALEŻY:

  • być podejrzliwym do wszystkich wiadomości, szczególnie tych które wymagają natychmiastowego działania,
  • zastanowić się nad przesyłaniem zdjęć obcym osobom – należy się zastanowić, kto i gdzie może je przetworzyć i wykorzystać np. czy mogą być powodem szantażu,
  • uważać np. na starych znajomych, z którymi nie mieliśmy bardzo dawno kontaktu i nagle się odzywają chcąc on nas, np. pożyczyć pieniądze.

W sieci jest bardzo trudno znaleźć osobę, która nas oszukała. Oszuści się bardzo dobrze zabezpieczają i często bazują na naszych dobrych intencjach, chęci niesienia pomocy innym.

Najczęściej oszuści wyszukują aktywne osoby na forach i się z nimi kontaktują.  Oszuści są cierpliwi, obserwują nas, potem „zarzucają przynętę” pytając np.  jak się czuje dana osoba, jak minął jej dzień, wieczorem piszą miłe wiadomości np. kolorowych snów. Poszukają też osób samotnych, które pragną nawiązać kontakt z inną osobą.

Zapamiętaj !

Wybierz bezpieczny komunikator.

Pamiętaj o cyklicznym usuwaniu wpisów w komunikatorze.

Przestrzegaj zasad zachowania bezpieczeństwa w sieci.

projekt „Centrum Aktywności Concordia+” dofinansowany  ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025 – edycja 2022.