Telefon komórkowy

Telefony komórkowe są kolejnym narzędziem wykorzystywanym do próby oszukiwania osób starszych, zarówno podczas rozmów głosowych, jak i otrzymywanych wiadomości sms. Korzystając z Internetu przy pomocy telefonu bardzo często nieświadomie osoba wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych, w tym numeru telefonu komórkowego.

Do popularnych form oszukiwania osób starszych należy przesyłanie wiadomości sms np. :

  • z linkiem, w który nieświadomie osoba klika, co powoduje ściągnięcie programu szpiegowskiego, który kopiuje wszystkie dane z telefonu. Pozwala to zalogować się do banku itp.,
  • z informacją, że nie został opłacony rachunek, aby uregulować należność należy kliknąć w link załączony do wiadomości,
  • z prośbą o dopłatę do zamówionej paczki przez Internet,
  • z informacją, że zamówiona paczka została wstrzymana przez służby celne i należy dopłacić określoną kwotę.

Oszuści, co chwilę wymyślają nowe powody oszukania osób starszych, bardzo często bazują też na aktualnych sytuacjach, jakie dzieją się w świecie np. opłata za testy na Covid-19.

Zapamiętaj !

Nie klikaj w link zawarty w wiadomościach sms oraz ignoruj smsy, które pochodzą z  nieznanych numerów.

projekt „Centrum Aktywności Concordia+” dofinansowany  ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025 – edycja 2022.