Telefon stacjonarny

Bardzo często seniorów próbuje się oszukać podczas rozmów telefonicznych. Najczęściej oszuści dzwonią na telefony stacjonarne, ponieważ mają dostęp do starych książek telefonicznych.

Tematy rozmów, jakie się pojawiają w próbach oszustw są przeróżne np.:

  • Przekazanie pieniędzy dla członka rodziny, który miał wypadek, bądź ma kłopoty finansowe itp. (tzw. oszustwo na wnuczka). Bardzo często osoba dzwoniąca podaje się za członka rodziny i czeka na potwierdzenie jego tożsamości przez seniora. Osoba ta, w celu ukrycia swojej tożsamości, często ma zmieniony głos udając, że jest chora, czy boli ją gardło itp. Osoby próbujące wyłudzić pieniądze nie podejmują z babcią/dziadkiem tematu o sprawach bieżących, tylko od razu mówią kim są i dlaczego dzwonią. Dążą do uzyskania informacji, czy senior jest sam w domu.
  • Problemy z kontem/lokatami w banku – bardzo często dzwoni osoba podająca się za policjanta, która podaje swoje stanowisko, wskazuje gdzie pracuje i informuje, że pieniądze zgromadzone przez seniora w banku są zagrożone. Przekazuje instrukcje osobie starszej do dalszego postępowania z pracownikami banku. Następnie prosi seniora o wypłacenie wszystkich oszczędności i przekazanie ich osobie podającej się za policjanta lub pozostawienie pieniędzy w umówionym miejscu.
  • rozmowa o odbiorze przesyłki/paczki, jakiej się nie zamawiało. Oszust w ten sposób próbuje wyłudzić dane osobowe lub otrzymanie pieniądze za przesyłkę. Poza rozmową telefoniczną może się też pojawić oszust w przebraniu kuriera z paczką, na której znajdują się dane adresowe seniora i zadaniem kuriera jest pobrać pieniądze za przesyłkę, najczęściej jest to kilkaset złotych.

Zapamiętaj !

Jeżeli nie znasz rozmówcy to się rozłącz. Nie należy długo kontynuować rozmowy. Należy jak najszybciej rozłączyć rozmowę.

Oszuści działają na emocjach. Seniorze jeżeli się zaniepokoiłeś lub zdenerwowałeś usiądź i skontaktuj się z kimś z rodziny, znajomym lub Policją zadzwoń pod numer telefonu 112, żeby porozmawiać o otrzymanym telefonie. Nie działaj w emocjach!

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy.

Zmiana numeru telefonu lub operatora zmniejsza szansę na oszustwo.

projekt „Centrum Aktywności Concordia+” dofinansowany  ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025 – edycja 2022.